ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت سهامی عام کامل ترین نوع ثبت شرکت سهامی است. موسسان، بخشی از سرمایه را از طریق فروش سهام در بورس و فروش به غیرِ موسسان تامین می­کند. بدین ترتیب موسسان، مالکیت خود را به دیگران انتقال می­دهند که در نتیجه این امر، فعالیت­های اقتصادی سنگین را میسر می­کند. در نتیجه این کار به دو هدف نایل می شوند، یکی دستیابی سهامداران به سود حاصله از سرمایه گذاری، و دیگری رونق و آبادانی کشور. در این نوع شرکت، موسسین حداقل ۲۰ درصد سهام خود را تعهد کرده و اقلاً ۳۵ درصد مبلغ تعهد شده را در یکی از بانک ها با اسم شرکت سپرده گذاری می­کنند. به عنوان مثال اگر شرکت با سرمایه ۱۰ میلیون تومان تاسیس شود، مؤسسین حداقل ۲ میلیون تومان آن را تهعد کرده و اقلاً ۷۰۰هزار تومان آن را در یک حساب با قید اسم شرکت به امانت می گذارند. در تمامی اطلاعیه­ها و اوراق و آگهی­های شرکت، عبارت سهامی عام را قبل یا بعد از نام شرکت می­توان دید.

ثبت شرکت سهامی عام به هدف انجام پروژه های بزرگ کشاورزی، عمرانی و صنعتی ثبت می شود. مردم پس از اعلام پذیره نویسی می توانند با مراجعه به شعب بانک نسبت به خرید آن اقدام و اوراق تعهد سهم را امضا نمایند.

در ثبت شرکت سهامی عام، سرمایه اعلامی هنگام تاسیس نباید از ۵ میلیون تومان کمتر باشد و در هر زمانی که سرمایه شرکت، به کمتر از مبلغ مذکور کاهش پیدا کند، باید از طریق افزایش سرمایه ظرف یک سال، مبادرت به افزایش سرمایه شرکت نمایندو در صورت عدم اقدام به این مساله، باید شرکت سهامی عام به انواع دیگر شرکت در قانون تجارت تبدیل شود. عبارت “سهامی عام” باید در کنار نام شرکت در تمامی اوراق قید شود.

مراحل ثبت و تاسیس شرکت سهامی عام:

 1. هنگام تاسیس باید مبلغ ۲۰درصد از سرمایه اعلامی شرکت، توسط موسسین تامین گردد که حداقل ۳۵ درصد آن را در بانکی به نام شرکت سپرده گذاری کنند. همچنین اگر مقدار از مبلغ تعهدی، غیرنقدی باشد باید مدارک آن را در همان بانکی که سپرده گذاری کرده اند، تودیع نمایند و گواهی بانک به همراه اظهارنامه به ضمیمه طرح اساسنامه و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که توسط کلیه موسسین امضا شده باشد را تسلیم اداره ثبت شرکت ها نمایند و رسید دریافت کنند. (اصلاح قانونی آگهی، اعلامیه می باشد.)
 2. طرح اعلامیه باید شامل موارد زیر باشد:
 • اسم شرکت سهامی عام
 • موضوع شرکت سهامی عام
 • مرکز/مراکز شرکت سهامی عام
 • مدت فعالیت شرکت سهامی عام
 • رزومه و هویت کامل موسسین ثبت شرکت سهامی عام
 • سرمایه نقد و غیر نقد شرکت به همراه بیان اوصاف و مشخصات و ارزش سرمایه غیر نقد
 • در صورتی که موسسین مزایایی برای خود در نظر گرفته اند، بیان شود.
 • مقدار سرمایه تعیین شده توسط موسسین به همراه مبلغ پرداختی
 • بیان تمام هزینه های انجام شده و بیان هزینه هایی که قرار است تا اتمام ثبت شرکت انجام شود
 • اجازه نامه ها و موافقت نامه های اصولی کسب شده از مراجع ذیصلاح.
 • حداقل مبلغ تعهدی توسط پذیره نویس و مبلغی که باید نقداً پرداخت شود
 • مهلت پذیره نویسی
 • شماره حسابی که مبالغ نقدی سهام باید در آن واریز شود
 • نام روزنامه ای که اطلاعیه و دعوت های بعدی در آن چاپ می شود
 • نحوه تخصیص سهام
 • توضیحاتی مبنی بر ارسال اظهارنامه و طرح اساسنامه به اداره ثبت شرکت ها
 1. می توان پس از بررسی اظهارنامه و ضمایم آن و در صورت تطبیق آن با قانون توسط اداره ثبت شرکت ها، می توانید اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی را در جراید آگهی و بانک مورد نظر جهت فروش سهام، کسب نمایید.
 2. پس از مراجعه خریداران به بانک، پس از امضای اوراق تعهد سهام و پرداخت هزینه، رسید دریافت می کنند. اوراق تعهد سهام در دو نسخه می باشد که یک نسخه در بانک نگهداری می شود و نسخه دوم با مهر و امضای بانک به همراه رسید وجه به خریدار داده میشود. امضای برگه سهم توسط خریدارن به معنی قبول اساسنامه شرکت و تصمیم های مجمع عمومی صاحبان سهام می باشد.
 3. پس از بررسی پذیره نویسی سهام و واریز مبالغ لازم توسط مجمع عمومی، اساسنامه شرکت را تصویب می کند. سپس مبادرت به انتخاب مدیران و بازرسان شرکت می نماید، پس از قبول سمت توس مدیران و بازرسان به صورت کتبی، شرکت تشکیل شده به حساب می آید.
 4. در مرحله بعد اساسنامه مصوبه مجمع عمومی موسس به همراه صورت جلسه مجمع و تاییدیه کتبی سمت مدیران و بازرسان و صورت جلسه هیئت مدیره و سایر مدارک برای ثبت به اداره شرکت ها ارسال می شود.
 5. در صورت عدم ثبت شرکت ظرف مدت ۶ ماه، می توان به درخواست موسسین پس از طی مراحلی وجوه دریافتی از طریق پذیره نویسی را بازپس داده و شرکت منحل گردد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام

دو نسخه طرح اظهارنامه، طرح اساسنامه، طرح اعلامیه پذیره نویسی شرکت سهامی عام

ارائه مدرک بانکی از واریز حداقل ۳۵درصد سرمایه

مدارک هویتی از قبیل فتوکپی شناسنامه و کارت ملی موسسین، مدیران

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام

دو نسخه از اساسنامه، اظهارنامه، صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و صورت جلسه هیئت مدیره

آگهی دعوت از مجمع موسسین در روزنامه ای از قبل مشخص شده

تذکرات:

تعداد مدیران حداقل ۵ نفر می باشد

در صورت نیاز، مجوز یا موافقت نامه های لازم از مراجع ذیصلاح باید ارائه شود.

امضای اظهارنامه و طر اعلامیه پذیره نویسی و طرح اساسنامه توسط موسسین.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *